اخبار امتحانات نهایی

امتحان نهایی : دانلود سوالات امتحانات نهایی با جواب و پاسخ تشریحی چند سال اخیر

لینک دانلود سوالات امتحان نهایی دهم و یازدهم و دوازدهم در این صفحه جهت دسترسی آسان تر برای شما کاربران گرامی به صورت پایه به پایه و درس به درس، آماده شده که در ادامه می توانید استفاده کنید.

اگر می خواهید به تفکیک پایه، سوالات نهایی را به همراه جواب و پاسخ تشریحی مشاهده و دانلود کنید؛ روی یکی از رشته های زیر کلیک کنید :

امتحان نهایی دوازدهم


امتحان نهایی یازدهم

به زودی


امتحان نهایی دهم

به زودی

 

برای دانلود سوالات نهایی چند سال اخیر یک درس، می توانید روی نام درس کلیک کنید :

پایه دوازدهم

ریاضی تجربی انسانی معارف
فارسی فارسی فارسی فارسی
دینی دینی دینی
عربی عربی عربی
زبان انگلیسی زبان انگلیسی زبان انگلیسی زبان انگلیسی
سلامت و بهداشت سلامت و بهداشت سلامت و بهداشت سلامت و بهداشت
علوم اجتماعی علوم اجتماعی جامعه شناسی
ریاضی گسسته  ریاضی تجربی ریاضی و آمار انسانی ریاضی و آمار
شیمی شیمی علوم و فنون علوم و فنون
فیزیک ریاضی فیزیک تجربی فلسفه  فلسفه 
حسابان زیست شناسی جغرافیا 
هندسه تاریخ

امتحان نهایی

امتحانات نهایی مرحله‌ای است که هر دانش‌آموز در پایه‌ مربوطه باید نمره قبولی در آن‌ها بگیرد تا بتواند به مقطع بعد برود. هرساله از سمت آموزش و پرورش، در سه نوبت خرداد، شهریور و دی، این آزمون‌ها برگزار می‌شوند. برگه‌های امتحانی هر دانش‌آموز توسط دبیر خودش تصحیح نمی‌شود، بلکه در مکانی مشخص و به‌دست دیگر دبیران تصحیح خواهد شد. همان‌طورکه گفتیم، آزمون نهایی دروس در هر سال تحصیلی، سه بار انجام می‌شود، به این دلیل که اگر دانش‌آموزی نتوانست در آزمون خرداد نمره قبولی کسب کند، می‌تواند در مرحله بعدی شرکت کند. شایان ذکر است که فقط در دو مقطع امتحانات نهایی برگزار می‌شوند؛ آخرین مقطع دوره متوسطه اول و آخرین مقطع دوره متوسط دوم. آزمون نهایی یکی از مهم‌ترین آزمون‌ها برای دانش‌آموزان است، زیرا نمره آن هم برای دیپلم و هم برای کنکور مؤثر خواهد بود.

 

امتحان نهایی چیست؟

شکلی از امتحان است که سوالات آن توسط مدرسه و معلم مربوطه طراحی نمی‌شود، بلکه به شکل هماهنگ و سراسری در کل کشور برگزار خواهد شد. سوالات امتحان نهایی توسط تیمی از مدرسان در اداره آموزش و پرورش طرح می‌شوند و در روز امتحان به‌دست مدرسه‌ای که حوزه امتحانی است می‌رسند. برگه‌های امتحانی نیز به‌صورت پراکنده و رندوم بین مدرسان پخش شده و توسط آن‌ها تصحیح می‌شود. درواقع امتحانات نهایی به‌گونه‌ای برگزار می‌شوند که شرایط برای تمام دانش‌آموزان در سراسر کشور یکسان باشد و همه آن‌ها به سطح یکسانی از سوالات پاسخ دهند. برای آن‌که از سطح سوالات آگاهی یابید، دانلود سوالات نهایی سال‌های قبل می‌تواند به شما کمک کند.

 

امتحان نهایی در کدام مقاطع برگزار می‌شود؟

آزمون‌های نهایی در سال 1403، برای مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار می شود. این امتحانات برای دانش‌آموزان بسیار بااهمیت است، زیرا هم برای دریافت مدرک دیپلم باید در این امتحانات موفق شوند و هم در کنکورشان تأثیر قطعی خواهد گذاشت. اگر دانش‌آموزی در امتحانات نهایی خرداد قبول نشود و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را نیز داشته باشد، آخرین مهلت قبولی او در این آزمون شهریور است. اگر در آن زمان هم نتواند نمره قبولی کسب کند، بدون داشتن مدرک دیپلم نمی‌تواند وارد دانشگاه شود.

کمترین نمره قبولی برای هر درس در مقطع دوازدهم، هفت در نظر گرفته شده است. همچنین دانش‌آموز باید میانگین نمرات سالیانه‌اش حداقل ده باشد تا جزو قبول‌شدگان محسوب شود. گفتنی است که سوالات نهایی چند سال اخیر به‌گونه‌ای بوده است که تمام دانش‌آموزان در سراسر کشور، توانایی پاسخ به آن‌ها را داشته‌اند.

 

زمان برگزاری امتحانات نهایی

دانش‌آموزان باید از زمان برگزاری امتحانات نهایی خود مطلع باشند تا طبق آن‌ها برنامه‌ریزی کنند. زمان آزمون نهایی برای هر درس، رشته‌ و مقطع مربوطه، توسط اداره آموزش و پرورش اطلاع‌رسانی خواهد شد و تمامی دانش‌آموزان موظف‌اند در روز و ساعت معین، در حوزه برگزاری آزمون حاضر شوند.

این امتحانات برای پایه نهم به‌صورت استانی برگزار می‌شود. بنابراین برنامه امتحان نهایی نهم نیز توسط اداره آموزش و پرورش استان مربوطه، به‌طور جداگانه تعیین می‌شود و برای هر استانی می‌تواند متفاوت باشد.

برای اطلاع از زمان آزمون‌ها، به سایت امتحان نهایی مراجعه کنید.

 

نکاتی که برای امتحانات نهایی باید بدانید

امتحانات نهایی مختص دانش‌آموزان پایه دوازدهم، یازدهم و دهم در رشته‌های نظری (انسانی، ریاضی، تجربی) است و شرایط خاصی دارد که باید دانش‌آموزان از آن اطلاع یابند:

  • برای تمامی دانش‌آموزان سراسر کشور (مثلاً پایه دوازدهم ریاضی) تنها یک نوع سوال طراحی می‌شود.
  • امتحانات به‌صورت حوزه‌ای برگزار می‌شوند؛ یعنی دانش‌آموزان یک منطقه آموزشی، در یک مدرسه به‌صورت یکجا امتحان می‌دهند .
  • معلمان مربوطه دانش‌آموزان، از مراقبان و برگزار‌کنندگان امتحان نهایی نیستند.
  • امتحانات نهابی در سراسر کشور، در یک ساعت و یک روز خاص برگزار می‌شوند.
  • تصحیح برگه‌های امتحانی به‌صورت تجمیعی انجام می‌شود. نام و مشخصات دانش‌آموز را از برگه‌های امتحانی جدا می‌کنند و توسط معلمانی که دبیر دانش‌آموز نبود‌ه‌اند تصحیح می‌شوند.
  • همان نمره کسب‌شده در برگه، بدون هیچ تغییری در کارنامه دانش‌آموزان ثبت خواهد شد. البته دانش‌آموزان امکان اعتراض به نمره خود را نیز خواهند داشت.

موارد فوق بخشی از مهم‌ترین قوانین آزمون‌های نهایی هستند.

 

تأثیرگذاری معدل در قبولی دانشگاه‌ها

پذیرش دانشجو با شرط معدل، علاوه‌بر دانشگاه فرهنگیان، در دانشگاه‌های دیگری مانند دانشگاه شاهد، علوم قضایی، بقیه الله و… نیز صورت می‌گیرد و داوطلبانی که خواهان انتخاب رشته و ادامه تحصیل در این دانشگاه‌ها هستند، باید معدل لازم را در امتحان نهایی کسب کنند. معدلی که برای اکثر دانشگاه‌ها مهم به ‌حساب می‌آید، معدل کل دیپلم است؛ اما در بعضی دیگر از دانشگاه‌ها، مثل دانشگاه افسری و دانشگاه علوم انتظامی، معدل کتبی را نیز در نظر می‌گیرند. سوابق تحصیلی در کنکور اهمیت بالایی دارد؛ نمرات نهایی بالا می‌توانند در رتبه تأثیر‌گذار باشند و شانس قبولی در رشته‌های تاپ را افزایش دهند. دانلود امتحان نهایی سال‌های قبل به شما کمک می‌کند تا با سطح آزمون پیش‌رو آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا